Úterý 08.10.2024 | |||
|
Smrtná neděle ve skanzenu v KouřimiSmrtná neděle – tradiční vynášení smrtky a přinášení nového léta
V neděli 29. března 2020 od 10.00 do 16.00, proběhne v Muzeum lidových staveb v Kouřimi národopisný pořad Smrtná neděle. Inscenaci jednoho z nejstarších zvyků vůbec – vynášení smrtky, doprovodí bohatý program vhodný pro všechny generace.
V 11:00, 13:00 a 15:00 hodin bude inscenován starobylý obyčej vynášení smrtky, na který vždy naváže přinášení nového léta v podání Ladova národopisného souboru z Hrusic a dětí ze Základní umělecké školy v Kouřimi.
“Buďte páni veselí na tu Smrtnou neděli…” je název besedy s historičkou a etnoložkou doc. PhDr. Lydií Petráňovou, CSc. na téma zvyku starého tisíce let. Úžasný svět nepostradatelných tvorů, kteří jsou symbolem pracovitosti, návštěvníkům přiblíží celodenní program s názvem "Včely vítají jaro". Tématu jarní očisty se bude věnovat bylinkářka Jana Hunalová v rámci dílny míchání bylinkových čajů. Zručnost dětí i dospělých prověří řemeslná dílna na výrobu píšťalek a dřevěných hraček s Otakarem Fraňkem. Pro hravé jsou připraveny tradiční hry: tlučení špačka, čára, hra na Kokeše, kuličky, a mnoho dalších. Po celý den si budou návštěvníci moci v historických staveních vyslechnout výklad k výstavě Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb. Dozví se o lidových obyčejích v době půstu a Velikonoc a ochutnají postní pokrm - pučálku. Výstava probíhá od 28. 3. - 19. 4. Svět pověr a magie, který se neustále prostupoval s křesťanstvím, ilustrují lidové názvy šesti postních nedělí: Neděle Černá, Pučálka, neboli Pražná, Kýchavná, Liščí, nebo Družebná, Smrtná a Květná. Nejvýznamnější byly poslední dvě neděle, Smrtná a Květná. Smrtná neděle jasně poukazuje k obecně známému zvyku vynášení smrti. Je to jeden z nejstarších zvyků vůbec. Lze usuzovat, že byl praktikován za Keltů i Slovanů. Církvi se tento pohanský zvyk nepodařilo po dlouhá staletí vykořenit. Na Smrtnou neděli zhotovila svobodná děvčata figuru smrtky (měla různé krajové názvy smrt, smrtka, smrtholka, mořena, morena apod.) Po obchůzce děvčata smrtku vynesla za ves, kde ji spálila, ale nejčastěji byla smrtka, jako symbol zimy, vhazována do tekoucí vody – potoka, případně do rokle za vesnicí. Ve druhé části obřadu, vztahujícího se ke Smrtné neděli, se do vsi vnášelo nové léto – líto, ozdobený jehličnatý (stálezelený) stromek – symbol věčného života, nebo ratolest ozdobená výdumky vajíček, barevnými odstřižky, stuhami, svatými obrázky. Převažovala červená barva, symbol plodnosti, stejně jako vejce. S lítem dívky obcházely vesnici a symbolicky roznášely sílu nového života a dostávaly od hospodářů malé odměny. V Čechách se v první polovině 20. století udržoval tento zvyk poměrně zřídka. V mnoha vesnicích se obnovil po roce 1989.
Otevřeno od 10 do 16 hodin. Vstupné: 120Kč, snížené 80 Kč, rodinné 320 Kč. Petr Tyc DALŠÍ INFORMACE: Muzeum lidových staveb Kouřim SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 25.02.2020 v 21:56 hodin součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ® |
|