HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 28.03.2024
 

REGION OKOLÍ PRAHY
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Máje začaly v Berouně

XVII. folklorní festival Staročeské máje se koná celý květen na osmi místech poberounského i podbrdského kraje a – v Praze
Pět desítek souborů z celé republiky i zahraničí dorazí na XVII. ročník poberounského folklorního festivalu Staročeské máje. Konat se bude o všech květnových víkendech na osmi místech poberounského i podbrdského kraje a letos poprvé také – v Praze!
Sedmnáct let už se koná setkání krojovaných muzikantských a tanečních družin. K Zadní Třebani, kde se májový festival zrodil, se postupně přidávaly další obce i města regionu; letos se Staročeské máje konají na osmi místech celého poberounského a podbrdského kraje, od Berouna po Černošice, od Všeradic po Karlštejn. Navíc se v pondělí 16. 5. »přestěhují« i na Křižovnické náměstí v historickém centru Prahy. Pořadatele folklorního festivalu totiž oslovili organizátoři svatojánských barokních slavností Navalis s tím, že by měli zájem se ke Staročeským májům připojit. Podvečernímu procesí poutníků z Katedrály svatého Víta na Karlův most a následnému monumentálnímu baroknímu koncertu na Vltavě tak bude předcházet odpolední přehlídka krojovaných družin z Čech, Moravy i Srbska. Obyvatelé hlavního města i početní turisté se budou moci potěšit uměním dudáků, tanečníků, zpěváků, cimbálové muziky i staropražské kapely.
Ale ani obdivovatelé a příznivci folkloru v kraji kolem Berounky a pod brdskými Hřebeny samozřejmě nepřijdou zkrátka. Všechny květnové víkendy je budou svým uměním bavit cimbálovky, dudácké kapely, dechovky, pěvecké sbory, taneční skupiny dětské i dospělácké, soubory z Čech, Moravy i Slovinska. V programu jsou jako každoročně také stylové jarmarky, pobožnosti, ceremoniály žádání o právo, průvody krojovaných účastníků, taneční zábavy…
V Berouně, kde se Staročeské máje konají první květnový víkend (ve stejném termínu Beroun hostí i vyhlášené Hrnčířské trhy), se akce potřetí uskuteční s podtitulem Koláče fest. Diváci budou moci nejen sledovat vystoupení souborů, ale také ochutnat všechny možné druhy koláčů - od chodských po valašské. Navíc každý může přinést svůj upečený sladký výtvor a vyhrát některou z cen.
Poprvé se na Staročeských májích představí cimbálové muziky Trnka a Kunovjan, keltská kapela Dé Domhnaigh, juniorská dechovka ze západočeského Švihova či dětský soubor Kunovjánek z moravských Kunovic. Chybět ale samozřejmě nebudou ani domácí účinkující: Klíček, Notičky, Proměny, Pramínek, Kvítko, Bonbon, Třehusk, děti ze škol, školek či různých zájmových skupin. Záštitu převzal kandidát do Senátu Parlamentu ČR, bývalý dlouholetý starosta Všeradic Bohumil Stibal.
Beroun
XVII. poberounský folklorní festival STAROČESKÉ MÁJE se bude konat
v těchto obcích/městech:

BEROUN, Barrandovo náměstí - sobota 7. května 2016
VINAŘICE, náves - sobota 7. května 2016
HLÁSNÁ TŘEBAŇ, náves - sobota 7. května 2016
VŠERADICE, u hospody - sobota 14. května 2016
MOKROPSY, Masopustní náměstí - neděle 15. května 2016
PRAHA, Křižovnické náměstí - pondělí 16. května 2016
ZADNÍ TŘEBAŇ, náves - sobota 21. května 2016
LETY, náves - sobota 28. května 2016
KARLŠTEJN, náměstí - neděle 29. května 2016

***
STAROČESKÉ MÁJE jsou tradiční lidovou oslavou spojenou s měsícem květnem. V Zadní Třebani na Berounsku má jejich slavení více než stoletou tradici.
Spolek Naše noviny – nezávislý poberounský občasník jim před sedmnácti lety dal formu folklorního setkání-festivalu, který se koná v průběhu celého května v několika obcích i městech poberounského, resp. podbrdského kraje. V posledních několika letech se jej každoročně účastní přes čtyři desítek souborů, včetně souborů zahraničních. Samozřejmostí je bohatý doprovodný program zahrnující pobožnosti, vystoupení jiných než folklorních uskupení, ceremoniály žádání o právo, stylové jarmarky, kácení májky, taneční zábavy atd. O festivalu vždy referují místní i celostátní tiskoviny, vysílá několik rozhlasových stanic, mnohokrát jej natáčela televize.

Miloslav Frýdl
724 135 824
frydl@centrum.cz
http://maje.nasenoviny.net

DALŠÍ INFORMACE: Beroun
Zveřejněno 09.05.2016 v 02:53 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR