HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pondělí 23.07.2018
 

REGION OKOLÍ PRAHY
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

STAROČESKÉ MÁJE zvolna spějí do finále

Největší středočeská přehlídka folkloru se ještě bude konat v Zadní Třebani, Letech a Karlštejně

V šesti obcích a městech kolem dolního toku řeky Berounky a pod brdskými Hřebeny už se během května »zastavil« poberounský folklorní festival Staročeské máje. Největší středočeská přehlídka folkloru, na kterou letos dorazí přes pět desítek souborů z celé republiky, se ještě bude konat 23. 5. v Zadní Třebani, 30. 5. v Letech a 31. 5. v Karlštejně.

Magické číslo devět. Přesně tolik kapel a souborů vystoupilo během netradičního festivalu tradiční hudby Staročeské máje 16. 5. v Mníšku pod Brdy. Vše začalo dopoledním farmářským trhem a májovou bohoslužbou. Ze zámku se pak odpoledne vydal na náměstí průvod, ve kterém vedle krojovaných účastníků nechyběly mníšecké spolky a sdružení. Starosta, místostarostka a velitel městských strážníků jeli na koni. Přehlídku folklorních družin následně zahájil ceremoniál žádání o právo, kterého se zúčastnili zástupci všech generací mníšeckých obyvatel. Týž den se festival konal také ve Všeradicích u Berouna. Celodenní prgram vyvrcholil kácením krásně nazdobené májky-symbolu festivalu a taneční zábavou s kapelou Skalanka ze západočeského Švihova.
Folklorní festival Staročeské máje se letos v Poberouní a na Podbrdsku už pošestnácté. Rok co rok přibývá souborů, které se na něm prezentují, diváků, kteří se na něj sjíždějí, pestřejší je nabídka toho, co je k vidění a slyšení. Kromě zmíněného Mníšku a Všeradic se letos už festival odbýval v Berouně, Litni, Vinařicích a Mokropsech.
Přehlídky svérazných kapel, tanečních souborů, krojů, stejně jako průvodů, stylových jarmarků, ceremoniálů žádání o právo, kácení májek či taneční zábavy se návštěvníci dočkají i nadcházející sobotu, 23. 5. – tentokrát v Zadní Třebani u Berouna. Právě v této obci před šestnácti lety festival vznikl. Ve 13.00 bude zahájen jarmark, o půl hodiny později se koná u kapličky na místní návsi pobožnost. Bohatý celoodpolední program vyvrcholí v 18.30 tančením české besedy, kácením májky a tancovačkou ve Společenském domě.

Do konce května pak festival ještě čekají dvě zastavení – v sobotu 30. 5. v Letech u Prahy a v neděli 31. 5. v podhradí Karlštejna. Podrobné programy najdete na www.nasenoviny.net.
Miloslav FRÝDL

Miloslav Frýdl
724 135 824
frydl@centrum.cz

DALŠÍ INFORMACE: Zadní Třebaň

 
Zveřejněno 20.05.2015 v 18:11 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR