HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Neděle 21.10.2018
 

REGION OKOLÍ PRAHY
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

05 Jižní Čechy

HOLAŠOVICE - RÁZOVITÁ JIHOČESKÁ OBEC ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU HRAD HELFENBURK HRAD LANDŠTEJN ZÁMEK ČERVENÁ LHOTA CHKO TŘEBOŇSKO PÍSEK ZÁMEK JINDŘICHŮV HRADEC SLAVONICE ZÁMEK ORLÍK HRAD ZVÍKOV CHKO TŘEBOŇSKO SLAVONICE PÍSEK HRAD ZVÍKOV ZÁMEK ORLÍK HRAD LANDŠTEJN ZÁMEK JINDŘICHŮV HRADEC HOLAŠOVICE - RÁZOVITÁ JIHOČESKÁ OBEC ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU HRAD HELFENBURK ZÁMEK ČERVENÁ LHOTA TO 05 Jižní Čechy
JIŽNÍ ČECHY

...cestou k jihu...
Z okolí Prahy až k rakouským hranicím se vlní kraj plný slunce a radosti ze života. Je to malebná pohlednice českého venkova s červenými střechami a silnými kamennými zdmi, rámovaná svěžími zelenými lesy s lesklými hladinami řek a rybníků. Ať už navštívíte Tábor, Písek, Blatnou, Strakonice, Vodňany, Písek, České Budějovice, Třeboň nebo Jindřichův Hradec, pokaždé se dostanete do míst, kde dýchá historie a umění. Pro milovníky památek je tu nespočet povinných zastávek, často uprostřed bohaté rozmanité přírody. Vydejte se za dobrodružstvím úzkokolejnou železnicí do nitra České Kanady a toulejte se povalovými chodníčky po Červeném blatu, zkuste se plavit po Lužnici a Nežárce, objevte utajenou krásu Terezina údolí u Nových Hradů, vypravte se po trase nejstarší železnice na evropském kontinentě z Českých Budějovic třeba až do rakouského Lince a nakonec si vyzkoušejte, že jedině tady, v kraji vyhlášených třeboňských rybníků, dokážete obejít celý Svět.

- Buškův hamr - funkční technická památka, rekonstruovaný vodní hamr z 18. století. V technické i obytné části dobové technické vybavení a nářadí, lidový nábytek, keramika.
- Zámek Červená Lhota - renesanční zámek na malé skále uprostřed rybníka, oblíbená kulisa filmových pohádek. Renesanční a rokokové interiéry s cenným zařízením, anglický park s kaplí, kolem jezera turistická stezka.
- Česká Kanada - oblast jihovýchodně od Jindřichova Hradce při historické hranici Čech a Moravy. Působivá lesnatá krajina s řadou rybníků, vodních toků a bizarních skalních útvarů (skalní mísy, viklany). Českou Kanadou prochází úzkorozchodná železnice Jindřichův Hradec - Nová Bystřice.
- Hrad Helfenburk - rozsáhlé zříceniny rožmberského gotického hradu s valy, příkopy, mohutnými hradbami s dělovými baštami. Zachovány vstupní brány, torzo třípatrového paláce, z věže působivý výhled na Šumavu.
- Zámek Hluboká nad Vltavou - pseudogotický romantický zámek, připomínající windsorskou Anglii, s přepychovými interiéry, unikátními dřevořezbami a cennými sbírkami. Zbrojnice, jízdárna s expozicí Alšovy jihočeské galerie, výstavy.
- ZOO a lovecký zámek Ohrada - barokní lovecký zámek s expozicí historie lesnictví, lovectví a myslivosti, rybářství a rybníkářství. Zoologická zahrada s převážně středoevropskou zvířenou.
- Holašovice - jedinečně dochovaná jihočeská vesnice s domy ve stylu selského baroka, zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Náves s rybníkem, obecní kovárna, zemědělské usedlosti.
- Chýnovská jeskyně - první turisticky zpřístupněná jeskyně na území České republiky (1868) s původními kamennými schodišti ve vrstvách mramorů a amfibolitů.
- Zámek Jindřichův Hradec - rozsáhlý goticko-renesanční komplex kolem tří nádvoří, kde se prý zjevuje známá Bílá paní. Dobové nástěnné malby, půvabný renesanční zahradní rondel s koncertní síní, v přízemí Červené věže pozoruhodná Černá kuchyně.
- Hrad Landštejn - mohutná pomezní pevnost kdysi střežila neklidné česko-rakouské hranice. Sbírky středověkých zbraní, obranný okruh s pozůstatky dělostřeleckých bašt, rozlehlá nádvoří, trosky hradních paláců, vyhlídková věž.
- Zámek Orlík a hrad Zvíkov - šlechtická sídla na skalách nad hladinou Orlické přehrady, před jejím napuštěním stály 60 m vysoko nad hladinou Vltavy. Rekreační oblast, vodní sporty, vyhlídkové plavby po přehradní nádrži, z věže Zvíkova výhled na soutok Vltavy s Otavou.
- Písek - nejstarší gotický kamenný most v Čechách ze 13. století, vyzdobený barokními plastikami. Prácheňské muzeum s expozicí těžby a rýžování zlata v Pootaví.
- Slavonice - historické město s řadou měšťanských domů s bohatými renesančními štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity a vstupními síněmi (mázhausy) se sklípkovými klenbami. Veřejnosti přístupné podzemí.
- Tábor - městská památková rezervace s řadou památek, Husitské muzeum se zajímavými expozicemi včetně prohlídky táborského podzemí. V blízkosti města barokní poutní areál Klokoty, spojený s městem lipovou alejí s křížovou cestou.
- Třeboň - lázeňské město s renesančním zámkem. Historické interiéry, zámecká konírna s expozicí chovu a výcviku koní, část obranného systému - kasematy a psí kuchyně, v zámeckém sklepení výstava Strašidla zemí Koruny české.
- Třeboňsko - biosférická rezervace UNESCO a chráněná krajinná oblast. Úpravami původní močálovité krajiny vznikla důmyslná síť umělých stok a rozsáhlá rybniční soustava. Pestrá mokřadní a vodní vegetace, z velké části se zachovaly i původní meandrující řeky.
- Řetězový most přes Lužnici - poslední empírový most tohoto druhu v Evropě, původně vedl přes Vltavu v Podolsku, posléze rozebrán a přenesen k obci Stádlec (1975). Nosné řetězy 90 m dlouhého a 8 m širokého mostu procházejí dvěma 7 m vysokými kamennými portály do kotevních bloků.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: 2, 27.04.2005 v 09:37 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR